záruka: | 24 měsíců |
výrobce: | Lahoux Optics - Holandsko |
cena bez DPH: | 63 636 CZK |
cena vč. DPH: | 77 000,00 CZK |
původní cena: | 110 000,00 CZK |
sleva: | 33 000,00 CZK (30%) |
TERMOVIZE – PUŠKOHLED, Lahoux LS-50
Detektor – nechlazený FPA – zn. VOX, Rozlišení 384 x 288 pixelů, velikost pixelu 17µm , šířka frekvenčního pásma – citlivost : 8-14µ , Objektiv ø 50mm. Okulár = Displej: 1024 X 768 px - OLED, 4 barvy. Citlivost dle NECTD. 40µK . Funkce PIP – Obraz v obraze ANO. Detekce živého objektu velikosti člověka až na 2000 m, Identifikace a rozpoznání až na 800m. Podle počasí ! Optické zvětšení: 2,4 x , Digitální zoom: 2x, 4x . Počet typů kříže: 7 , Počet barev kříže: 4. Možnost vypnutí kříže: ANO, Zorný úhel: 7,5° x 5,5° , Polarita Bíla, červená, černá, pseudobarva, Video výstup ANO,možnost propojení s externím monitorem, Rozsah ostření: od 10m až po nekonečno, Dioptrická korekce: -6 / +4 dioptrie, Baterie 4ks typu CR123 – nabíjecí. Hmotnost přístroje: 0,7 kg, tělo kovové., Rozměry: délka 230mm x šířka 55mm x výška 50mm . Montáže na kulovnici: Montáž : na kulovnice Blaser nebo pro Weaver šínu. Třída odolnosti: IP67, Provozní teplota: -40°C / +50°C, Výdrž na baterie: až 7.hodin, Možnost externího napájení: ANO. Výrobce: X-Side Čína. Kompletní servis v Holandsku. Záruka DVA ROKY. Kliknutím na obrázek v galerii zde se vám zobrazí i schéma termovize.
Cena po slevě: 77.000 ,- Kč
Pro ty, kterým výše uvedené parametry nic moc neříkají :
TERMOVIZE OBECNĚ – VYSVĚTLENÍ :
Dříve než se rozhodnete pro koupi JAKÉHOKOLIV přístroje který pracuje na principu termovizního zobrazování ( „dělá“ obrázky z tepla ) si důkladně nastudujte o čem to vlastně je, z čeho každý přístroj sestává a jak to vlastně vůbec pracuje.
KAŽDÝ termovizní přístroj = kamera , sestává z těchto základních částí: ČOČKA objektivu – povlakovaná obvykle germaniem + ochrannou vrstvou proti otěru. Dál je tu SENZOR ( detektor ) který snímá pozorovaný objekt a – PROXY BOARD ( MIKROBOLOMETER ) = Zjednodušeně řečeno se jedná o počítač, který má za úkol zajistit -- uživatelské ovládání přístroje, ( tlačítka/programy/ typ zobrazení ) A taky převádět signál z detektoru do digitálního stavu a promítnout ho na další část přístroje = displej. Uživatel se dívá na displej, typu OLED nebo AMOLED. Zde svým okem vidí zobrazení pozorovaného objektu. ZÁKLADNÍ KOMPOMENTY termovizní kamery = ČOČKA-SENZOR-PROXY BOARD- DISPLEJ však NIKDO v České republice nevyrábí ! Nejobvyklejší původ hlavních částí a součástí těchto přístrojů prodávaných v ČR je USA, Číně .
Samotná „těla“ přístrojů – odlitky jsou zpravidla rovněž z dovozu. V ČR se termovizní přístroje maximálně skládají dohromady a opravují.
ŹÁDNÝ KOMPLEXNÍ : VÝZKUM – VÝVOJ – VÝROBA kompletně celého termovizního přístroje v ČR neexistuje! Cena přístrojů na trhu je daná množstvím vyrobených kusů, do kterých se „rozpustí“ náklady na vývoj a výrobu. U přístrojů zkompletovaných v České republice je výhoda v dostupném „ domácím“ servisu, u dovážených pak rozhoduje seriózní značka a původ přístroje. Kompletní termovizní přístroje se neustále modernizují, vyvíjí se neustále kvalitnější detektory , proxy boardy, a morální zastarávání je zde daleko rychlejší než u klasické optiky, podobně jako je tomu u spotřební elektroniky. To samé platí o cenách. Budoucnost tohoto typu – termovizních přístrojů je rozhodně v Asii , v Číně. Stejně jako u počítačů a mobilních telefonů. ( Čínské město SchenZen má více obyvatel než celá ČR a je to globální světové centrum vývoje a výroby spotřební elektroniky , mimo jiné i termovizních přístrojů, od A do Z .
KONSTRUKČNÍ PRINCIPY :
Registrace termovizního obrazu je v podstatě analogická jako registrace obrazu na filmu, nebo na CCD prvku digitálního fotopřístroje, nebo v lidském oku. U všech těchto detektorů je společné, že v obrazové rovině jsou umístěny světlocitlivé elementy, které zachytí obraz. Do ohniskové roviny objektivu se tedy umísťuje registrační plocha detektoru - FPA (focal plane aray). Infračervené detektory pro tepelné záření vyžadují při výrobě speciální postupy a jsou velmi drahé. Z tohoto důvodu byly v počátku výroby využívány k detekci jen "jednopixelové" prvky. Zorné pole bylo skenováno ve dvou na sobě kolmých směrech, takže obraz se zaznamenal v časové posloupnosti bod po bodu. Později byly realizovány lineární detektory, kdy v jedné lince byla umístěna řada detektorů a skenování probíhalo jen v jednom směru. Vlastní skenování bylo realizováno např. kmitavým pohybem jednoho zrcadla . Teprve nedávno se objevily dvourozměrné detektory, které umožňovaly současnou registraci celého zorného pole jak je to obvyklé u CCD prvků. Další zvláštností termovízního záznamu je okolnost, že tepelné záření vyzařuje vše, tedy i objímky objektivu, zobrazovací čočky a dokonce detektor sám. Aby se zabránilo zobrazování nežádoucích "duchů" je nutno zahrnou další prvky, systém důsledné odclánět nezářivými clonami a zajistit dostatečné chlazení detektoru. Materiál ze kterého jsou vyrobeny zobrazovací prvky musí být propustný pro oblast vlnových délek tepelného záření. Optické sklo samotné je pro tyto účely nepoužitelné. Typické povlakové materiály využívané u čoček pro termovizní objektivy jsou germanium, ZnS, ZnSe, safír, CSi. Tyto materiály jsou většinou nepropustné pro viditelné světlo.
POUŽITÍ :
Tyto Termo-kamery mohou detekovat i malé rozdíly v teplotě, které jsou zobrazeny v reálném čase jako pozorovaný obraz reality . To je velmi vhodná vlastnost pro Noční pozorování, neboť v porovnání s jinými fyzikálními principy zobrazení tzv. Nočního Vidění, není zapotřebí vůbec žádné zbytkové světlo. Termovizní kamery DĚLAJÍ ZOBRAZENÍ Z „TEPLA“ A JEHO ROZDÍLŮ. Tohle dělá tyto kamery vhodnými i pro pozorování v nejtemnější noci. ALE !!! Je vždycky velký rozdíl v kvalitě obrazu při pozorování za teplé noci a mrazivé noci , nebo po dešti ! Velké mlhy se VŠECHNY termovize " bojí " !
NEVÝHODY současné TERMOVIZE :
Žádný Termovizní přístroj nevidí přes sklo, ( okno kazatelny) ani přes lidskému oku neprůhlednou překážku !!! Tedy nevidí skrz stromy, listí, obilí, trávu ani žádný podobný porost ! JE TO JENOM KAMERA ! VŽDYCKY musí být pozorovaný objekt alespoň částečně vidět, být nezakrytý, aby ho Termokamera zaregistrovala = ukazuje pak jenom ty kousky těla které nejsou zakryté porostem. Současné termovizní přístroje mají drahý provoz, doslova „žerou“ baterie. Další nevýhoda Termovize oproti opravdu kvalitním přístrojům Nočního Vidění které pracují na principu Noktovizoru je v samotné kvalitě zobrazení pozorované scény nebo objektu. Noktovizor – s kvalitním měničem = mikrokanálkovým zesilovačem zbytkového světla ukazuje daleko dokonalejší a podrobnější obraz než jakákoliv termovize ! Taky použitelné zvětšení je u Noktovizoru daleko větší. U současných termokamer je obraz velmi dobrý při zvětšení 1X, u zvětšení 2X už je to znatelně horší a při zvětšení 4X už je to špatné, detaily zvěře stojící 200 m daleko a více už jsou téměř nerozpoznatelné. Velmi hrubá korekce nastřelení. Při velikosti pixelu - 17µm, je jeden klik cca. 3. cm na 100m, v závislosti na průměru objektivu ! To je opravdu hodně. NEJVĚTŠÍ PŘEDNOST Termovize spočívá v DETEKCI živého tvora v pozorovaném prostoru. Taky umí lépe pracovat za mlhy než analog. NV. Spolupráce Termovize a Noktovize je pak v současné době asi ta ideální kombinace . Vývoj jde dopředu velice rychle a za pár let bude termovizní přístroj mnohem dál než je dnes. A taky snad levnější než je dnes.
KVALITA A NEJDŮLEŽITĚJŠÍ PARAMETRY TERMOVIZE .
OBECNĚ platně se dá říct, že :
Důležitá je Velikost objektivu, (čím větší, tím lépe. Objektiv průměru 70.mm je lepší než objektiv 35.mm a ten je zase lepší než objektiv 19mm )
Rozlišení ( pixel ) – 640 je lepší než 384 a toto je zase lepší než 240.
Citlivost detektoru FPA - 30mK je lepší než 50mK a to je zase lepší než 60mK.
Kvalita SENZORU + JÁDRA (Proxy Board- Mikrobolometr – Leisterplatte ) – v současné době jsou v Evropě nejrozšířenější SENZORY od fy. ULIS ( Francie), nebo moderní čínský VOX. Vlastní JÁDRO ( bývá to různě pojmenováváné např. ProxyBoard/Mikrobolometr / Leiterplatte ) to je takový počítač který zajišťuje uživatelskou funkci přístroje. ( aby to dělalo to, co má )
Zobrazovací Displej obrazovky Termovize. Starší displej typu OLED je současný standart, nejnovější displej typu AMOLED ( tento displej je např. v telefonech I-PHONE, umí mnohem, mnohem více odstínů černé než OLED ) Zobrazovací body - Pixely na obrazovce mají velikost od 17µm . .
OBECNĚ se snad dá říct, že VÝBORNÝ Termovizní přístroj má Objektiv min. 70.mm / Rozlišení FPA 640 a Citlivost 30mK , velikost pixelu 17 µm/ frekvence 50Hz. ALE takový přístroj je velice, velice drahá záležitost. O něco málo méně dobrý, ale pořád dostatečně dobrý pro pozorování a lov zvěře, a taky mnohem levnější je konfigurace: Objektiv 50mm / Rozlišení 384 FPA, Citlivost 50mK / pixely o velikosti 17µm /frekvence 50Hz. Lidské zdravé oko = mladého člověka zde téměř nerozezná zásadní rozdíl v pozorované scéně, ale cenově je to polovina přístroje s prvně uvedenými parametry. Uživatelů kteří nemají až tak vysoké nároky na kvalitu termovizních přístrojů, nebo jsou ekonomicky limitovaní cenou přístroje je ve společnosti více než těch co cenu vůbec neřeší. Pro lov divočáků na hromadách bohatě postačí přístroj s rozlišením : 384x288. Tyto přístroje nejsou drahé a budou čím dál levnější, stejně jako telefony, počítače, televizory, atd.atd.